-
Parapety zewnętrzne
Parapety zewnętrzne są mało rzucającym się w oczy elementem budynku który wykonany/zamontowany nie odpowiednio może przysporzyć nam wielu trosk zarówno estetycznych jak i finansowych.
Sprawdźmy więc jak powinno się wykonać poprawnie ten element naszego budynku.
Dawniej układano parapet bezpośrednio na ścianie na warstwie kleju lub zaprawy cementowo-wapiennej. Takie rozwiązanie było przyczyną powstawania potężnych mostków termicznych oraz charakteryzowało się dużą nieszczelnością. Prowadziło to do zawilgocenia okolic podokiennych oraz pozwalało na przedmuchy powietrza do wnętrza budynku. Było to w konsekwencji przyczyną rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni.
Później zaczęto stosować rozwiązania z użyciem pianek poliuretanowych co znacznie zmniejszyło mostki termiczne i uszczelniło styki parapetów z oknem jednak nie do końca likwidowało wyżej wymienione problemy.
Obecnie zaleca się stosowanie tzw. ciepłych parapetów. Co to takiego? Jest to dodatkowa kształtka wykonana z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub twardego styropianu EPS. Montaż kształtek polega na przyklejeniu ich za pomocą kleju do styropianu do wypoziomowanego i wyrównanego otworu okiennego. Stosuje się również montaż na nierozprężną pianę pistoletową do przyklejania płyt styropianowych. Przy takim rozwiązaniu musimy pamiętać aby pianę rozprowadzić na tyle gęsto aby po przyklejeniu profilu nie było między podłożem a profilem pustek powietrznych.
Profile takie oprócz idealnego oparcia dla ramy okiennej są jednocześnie solidnym oparciem dla parapetów zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Naprawdę cieszę się że wprowadzono takie rozwiązanie i polecam je z czystym sumieniem ponieważ od kiedy pamiętam problem prawidłowego osadzenia parapetów występował na niemal każdej budowie.
Materiały z których wykonuje się parapety są bardzo różne więc przyjrzyjmy się im i oceńmy ich wady i zalety.
Parapety stalowe (metalowe) są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Nie ma co się temu dziwić. Ich cena jest atrakcyjna, ich dostępność w przeróżnych kolorach bardzo duża a i z trwałością nie jest najgorzej. Regularnie konserwowany parapet może śmiało posłużyć nam z 30 lat. Parapety wykonane są z różnej grubości ocynkowanej blachy stalowej (od 0,55 do 1,0 mm) na który nałożono lakier ochronny w dowolnym kolorze. Warstwa lakieru jest dość mało odporna na zarysowania dlatego na czas budowy parapety zabezpieczono warstwą folii ochronnej. Należy jednak pamiętać aby usunąć to zabezpieczenie jak najszybciej, ponieważ wraz z upływem czasu staje się to coraz trudniejsze- szczególnie w miejscach o silnym nasłonecznieniu. Dla tych bardziej zapominalskich polecam dedykowane do tego celu środki których nie brakuje na rynku. Przestrzegam jednak aby najpierw sprawdzić mało widocznym miejscu ich działanie na nasz parapet ponieważ może się okazać iż z pięknego błyszczącego parapetu powstanie nam jego wersja matowa, która nie będzie już tak elegancka.
Parapety z aluminium. Są to parapety bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Ich cena jest nieco wyższa niż parapetów stalowych. Dostępne są w kolorze naturalnym lub malowane proszkowo. Ważne aby przy tego rodzaju parapetach pamiętać iż charakteryzują się one dużą rozszerzalnością cieplną więc zmieniają znacznie swoją długość pod wpływem działania temperatury. W związku z tym należy zamontować parapet o kilka mm krótszy aby mógł on swobodnie rozszerzać się i skracać w specjalnych nasuwanych końcówkach.
Parapety z PCV. Wykonane są ze spienionego lub twardego PCV na który nałożono warstwę laminatu. Ich cena jest dość atrakcyjna w porównaniu do innych rozwiązań. Zaletą jest również dobre tłumienie odgłosów deszczu oraz łatwość montażu.
Parapety ceramiczne. Wykonane w postaci płytek klinkierowych lub gresowych w wersji matowej oraz szkliwionej.
Jest to rozwiązanie z całą pewnością lepsze niż wersja stalowa lub aluminiowa. Ich zaletą jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. Duża masa sprawia również iż nawet podczas ulewnych deszczy lub gradu nie dochodzi do nas uciążliwy odgłos dudnienia. Duża gama dostępnych barw sprawia że z łatwością dopasujemy tego rodzaju parapet do stylistyki niemal każdego budynku.
Wadą jest ich cena- zarówno zakupu jak i montażu.
Parapety kamienne granitowe. Są najbardziej luksusowym i eleganckim rozwiązaniem. Oprócz atrakcyjnego wyglądu parapety takie są całkowicie odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych. Ich wadą jest jedynie cena - znacznie wyższa od pozostałych rozwiązań. Dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych od jasno i ciemno szarej , poprzez czerwoną po żółtawą. Zaletą z całą pewnością jest ich trwałość oraz możliwość docięcia pod wymiar. Również utrzymanie w czystości nie wymaga dużego nakładu pracy ponieważ na kamieniu brudu praktycznie nie widać. Kamienne parapety wymagają jedynie impregnacji raz na kilka lat aby utrzymać je w perfekcyjnej kondycji przez wiele, wiele lat.
Tańszą ale nie koniecznie gorszą wersją parapetów kamiennych są parapety wykonane z konglomeratu marmurowego lub granitowego. Dodatek polimerów sprawia iż taki parapet może mieć znacznie lepsze właściwości niż jego kamienny odpowiednik- szczególnie jeśli chodzi o wersję marmurową. Znajduje on zastosowanie zarówno na zewnątrz jaki wewnątrz budynku. Do zalet należy zaliczyć to iż parapety te są lżejsze i „cieplejsze” od kamiennych oraz możliwość uzyskania przeróżnych ciekawych wzorów nie występujących w naturze.
Podczas montażu parapetu należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Pierwszą z nich jest to aby zwrócić uwagę na dosunięcie parapetu do listwy pod parapetowej a nie do lica okna.
Kolejny ważny aspekt montażu dotyczy wysunięcia parapetu poza płaszczyznę muru o 3 do 5 cm. Jest to wysunięcie optymalne, zapobiegające ściekaniu wody po murze pod oknem a zarazem na tyle niewielkie, aby zapobiec uszkodzeniom wystającej części parapetu przez wiejący wiatr lub przypadkowe działanie mechaniczne.
Krawędź wystająca poza mur powinna być zakończona kapinosem ułatwiającym spływanie wody z parapetu.
Spadek parapetu powinien wynosić od 5 do 10% na zewnątrz, aby prawidłowo odprowadzał wodę od budynku.
Krawędzie boczne nie powinny być otynkowane z uwagi na rozszerzalność termiczną materiału z jakiego jest wykonany parapet. Często widoczne są spękania ściany przy krawędziach parapetu. Spowodowane jest to brakiem przerwy dylatacyjnej wypełnionej trwale elastycznym uszczelniaczem pozwalającym na swobodne rozszerzanie się i skracanie parapetu bez naruszania struktury ściany.
Artykuł pochodzi z II części książki: BUDOWA DOMU TO PROSTSZE NIŻ MYŚLISZ - Paweł Szuchalski. Książka i e-book już wkrótce do kupienia w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy.
Artykuł pochodzi z II części książki: BUDOWA DOMU TO PROSTSZE NIŻ MYŚLISZ - Paweł Szuchalski. Książka i e-book już wkrótce do kupienia w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy.