-
Prace na działce przed rozpoczęciem budowy
Z takim problemem zmaga się wielu inwestorów. Działka została zakupiona, do pozwolenia na budowę jeszcze bardzo daleko ale pracy na działce w bród. Przecież szkoda marnować czasu na bezczynne czekanie, bo do uzyskania pozwolenia można przecież tyle zrobić! Niestety, nie do końca jednak prawo nam na to zezwala.
Według prawa budowlanego rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy
A więc jak to interpretować? Czy zatem nie możemy tam niczego zrobić? Możemy. Z całą pewnością bez żadnych obaw wykonujemy roboty budowlane nie wymagające pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.
Zaliczają się do nich:
- wykonanie utwardzenia terenu na działce budowlanej (dojazd do miejsca budowy). Warto wykonać utwardzenie terenu w miejscu docelowej lokalizacji zjazdu na naszą działkę. Utwardzenie terenu na czas budowy, dla potrzeb pojazdów dowożących materiały budowlane na plac budowy musi być wykonane naprawdę solidnie. Powszechnym zjawiskiem na budowach jest zakopywanie się ciężkich pojazdów dostawczych w terenie który na pierwszy rzut oka wydawał się całkiem utwardzony. Jeżeli zatem musimy już ponieść koszt wykonania korytowania miejsc przeznaczonych pod utwardzenie, koszt wykonania solidnej i dobrze zagęszczonej podbudowy pod drogę dojazdową , to ponieśmy go tylko raz. Po zakończonych pracach przy budowie domu będzie konieczne jedynie uzupełninie i dogęszczenie wcześniej już sprawdzonej podbudowy i wykonanie docelowej estetycznej nawierzchni.
- wykonanie ogrodzenia terenu do wysokości 2,2m ( ogrodzenie terenu budowy powinno mieć wysokość min. 1,5m) Tu warto nadmienić iż Miejscowy Plan zagospodarowania przestrzennego może zawierać ograniczenia dotyczące parametrów stawianych ogrodzeń, więc na pewno warto to sprawdzić.
-wykonanie wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2 przy czym liczba takich wiat nie może przekroczyć dwóch na każde 1000m2 działki
- wykonanie wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2powierzchni działki
- oczyszczenie terenu działki, wycięcie krzewów i drzew.
Tu musimy jednak pamiętać iż nie każde drzewo na naszej działce możemy bezkarnie usunąć. Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani dokonać zgłoszenia, zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5cm przekracza:
1)80 cm –w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
2)65 cm –w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
3)50 cm –w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zezwolenie na wycinkę wydaje w zależności od lokalizacji wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków –wojewódzki konserwator zabytków.
Zgłoszenie skierowane do tych instytucji musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Wyżej wymieniony organ w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin.
Z oględzin sporządza się protokół. Po dokonaniu oględzin organ w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Należy również pamiętać że jeżeli nie usuniemy drzewa w ciągu sześciu miesięcy od dnia oględzin, musimy dokonać ponownego zgłoszenia.
Jak wygląda sprawa w przypadku prac ziemnych na działce budowlanej? Powierzchnia wielu działek jest bardzo nierówna lub znajdują się na nich pozostałości po murach, fundamentach starych budynków. Wiele osób zastanawia się czy jeżeli wykonuje się prace ziemne które nie są wykopami pod fundamenty tylko wyrównywaniem terenu pod przyszłą budowę, to jest to zgodne z prawem. Niestety nie jest. Nadzór budowlany bezwzględnie interpretuje takie prace jako niwelacyjne, a więc takie które mogą zaistnieć dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz zgłoszeniu jej rozpoczęcia w urzędzie nadzoru budowlanego.
Podobnie przedstawia się sprawa z budynkami zaplecza budowy. Co prawda prawo zezwala na ich stawianie bez żadnych zgłoszeń lub pozwoleń ale dopiero po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę oraz jej zgłoszeniu.
Artykuł pochodzi z II części książki: BUDOWA DOMU TO PROSTSZE NIŻ MYŚLISZ - Paweł Szuchalski. Książka do kupienia wkrótce w naszym sklepie internetowym
Artykuł pochodzi z II części książki: BUDOWA DOMU TO PROSTSZE NIŻ MYŚLISZ - Paweł Szuchalski. Książka do kupienia wkrótce w naszym sklepie internetowym