• Ogrodzenie terenu budowy

OGRODZENIE TERENU BUDOWY
 
Wiele osób zastanawia się czy teren budowy musi być ogrodzony. Rozporządzenie mówi iż teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
W praktyce najprostszy sposób zabezpieczenia takiego terenu sprowadza się właśnie do wykonania  ogrodzenia.

Podobnie jak ma to miejsce przy wywieszeniu tablicy informacyjnej, zabezpieczenie terenu również należy do obowiązków kierownika budowy.

W praktyce ogrodzenie najczęściej wykonuje sam inwestor ale oczywiście ma on prawo zażądać dopełnienia obowiązku kierownika w tym zakresie a ten  z kolei ma prawo obciążyć kosztami wykonania inwestora.

Wykonanie ogrodzenia, szczególnie takiego które rzeczywiście spełni swoje zadanie to często dość spory wydatek. Z tego względu przy większych działkach warto się ograniczyć do wykonania ogrodzenia samego placu budowy, chyba że budowane przez nas ogrodzenie na czas budowy jest docelowym jakiem chcemy otoczyć naszą parcelę.

Wysokość ogrodzenia budowy powinna wynosić min 1,5 m a jego budowa uniemożliwić dostęp do placu budowy osobom nie powołanym.
Jeżeli budynek znajduje się bezpośrednio przy ulicy należy umieścić w widocznym miejscu tablice ostrzegawcze. Zabrania się również składowania materiałów budowlanych bezpośrednio przy ogrodzeniu, należy zostawić co najmniej 75cm wolnej przestrzeni.

Jak to wygląda w praktyce? Ogrodzenie terenu budowy nie jest zazwyczaj przez nikogo sprawdzane i jeżeli "jest dobrze to jest dobrze" ale jeżeli na terenie budowy "coś" się stanie to zaczynają się problemy-dla projektanta, kierownika no i oczywiście inwestora. Dlatego poważnie przestrzegam, że jeżeli gołym okiem widać jakieś zagrożenie na budowie dla ewentualnych nieproszonych gości (a jak to na placu budowy- zazwyczaj takie jest) należy poważnie pomyśleć o takim ogrodzeniu.
Druga sprawa to działanie psychologiczne na ewentualnych przywłaszczycieli. Jeżeli ogrodzimy teren, choćby siatką leśną i do tego damy tablicę o monitoringu terenu a dodatkowo ładne logo firmy ochroniarskiej , która wie dokładnie ile cegieł i ile prętów mamy na naszej budowie to z dużym prawdopodobieństwem łupieżcy uszczuplą prędzej zasoby sąsiada a nie nasze.
No i w końcu jeżeli mamy nie do końca życzliwego sąsiada który zechce zaprosić PINB do zwiedzenia naszej budowy, to również może się nie zakończyć na ich kurtuazyjnej wizycie.

Czasami inwestorzy jako ogrodzenie traktują wydzielenie terenu taśmami bezpieczeństwa, jednak jest to niedopuszczalne. Wydzielenie takie może być stosowane jedynie także w charakterze krótkotrwałych wygrodzeń stref bezpieczeństwa będących pod stałym nadzorem.

Poza tym wszystkim należy pamiętać iż nawet ogrodzenie budowy musi być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli plan zakłada możliwość wykonania jedynie ażurowych ogrodzeń od strony drogi publicznej wówczas możemy zapomnieć o płocie z wypełnionych paneli.
Jaki jest najtańszy sposób na wykonanie tymczasowego ogrodzenia placu budowy? Jeżeli zdecydowałeś że chcesz wykonać ogrodzenie placu budowy w jak najniższej cenie, najlepszym rozwiązaniem będzie sitaka leśna na słupkach drewnianych. Siatka leśna o wysokości 1,5m jest dostępna w sklepach internetowych oraz składach budowlanych. Siatki takie zwinięte w rolki 50 -150 m są tanie a producenci często oferują dodatkowo w zestawie  gotowe skoble do mocowania siatki na drewnianych słupkach.

ogrodzenie-budowy.jpeg

Najszybszą i najtańszą metodą pozyskania słupków drewnianych jest pozyskanie ich z najbliżej położonego nadleśnictwa. Należy zapytać o drewno na stemple lub bardziej fachowo o klasę drewna średniowymiarowego S10 tzw. „kopalniak”. Drewno takie o średnicy min. 5cm w najcieńszym miejscu max. 24cm w najgrubszym śmiało może posłużyć nam za słupki ogrodzeniowe.

Należy określić  potrzebną długość ogrodzenia, podzielić ją na 3-4 metrowe odcinki i w ten sposób ustalić ilość potrzebnych słupków.  Zakupione słupki powinny mieć długość ok. 2,5m czyli tyle aby nad ziemią wystawało 1,6 m a zagłębione w ziemi było 0,9m.
Jeżeli chcemy aby nasze ogrodzenie przetrwało dłużej niż 2-3 lata warto zabezpieczyć część słupka która ma zostać osadzona w gruncie kilkoma warstwami masy bitumicznej- to znacznie przedłuży jego żywotność.
Dużą pomocą przy osadzaniu słupków może okazać się wiertnica do gleby.
Wiertnica ręczna lub jeszcze lepiej spalinowa pozwoli nam sprawnie wykonać ogrodzenie budowy w ciągu nawet jednego dnia.

Artykuł pochodzi z II części książki: BUDOWA DOMU TO PROSTSZE NIŻ MYŚLISZ - Paweł Szuchalski. Książka i e-book już wkrótce do kupienia w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy.